Nazwa
Szkoła Podstawowa w Stołcznie  
Ulica
Stołczno 1  
Kod
77-300  
Miejscowość
Człuchów  
Telefon
793002067  
Fax
793002067  
Strona www
 
Opis

Szkoła aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców małych społeczności okolicznych wsi, nauczyciele i uczniowie włączają się do organizowanych przez rady sołeckie imprez okolicznościowych i festynów.

Sekcja piłki nożnej działającego przy szkole UKS „Vivo” kształci młodych adeptów tego sportu, a w czasie rozgrywek z okazji Dnia Dziecka rzadko już wygrywają nauczyciele. Oprócz piłki szkoła może pochwalić się licznymi sukcesami w tenisie stołowym (kilkakrotnie półfinały wojewódzkie) i w szachach.Przy szkole działa sekcja wędkarska, która pod opieką koła PZW w Człuchowie brała udział w zarybianiu stawu wiejskiego przy Parku Wiejskim w Stołcznie.Na comiesięczne zajęcia w szkółce wędkarskiej z niecierpliwością czekają zarówno chłopcy jak i dziewczęta.

Szkolną tradycją od kilkunastu lat stały się szkolne wycieczki organizowane przez Dariusza Gancewskiego – dyrektora szkoły, oraz Piotra Janickiego – nauczyciela informatyki i matematyki. Dzieci mają okazję zobaczyć ciekawe miejsca zarówno w Polsce jak i za granicą. W ubiegłym roku była to Szklarska Poręba i Czechy. W tym roku dzieci pojadą do Szczecina i Heide Parku w Niemczech.

W szkole dużą wagę przykłada się do profilaktyki ekologicznej. Szkolny Klub Ekologiczny „Tramp” pod okiem Lidii Puszcz – nauczycielki przyrody, bierze udział w akcjach „Poznajemy Las” i „Sprzątanie Świata” przy współpracy z Kołem Łowieckim „Darzbór” w Człuchowie.

Polonistka, Irena Kubowicz, przygotowuje dzieci do konkursów recytatorskich, a na kółku teatralnym dzieci pracują nad scenkami, które potem są ozdobą szkolnych uroczystości.

Co roku w marcu wybierana jest miss szkoły spośród uczennic klasy szóstej. Cała społeczność szkolna przygląda się potyczkom słownym kandydatek, ich popisom wokalnym i podziwia kreacje szkolne i wieczorowe. Dla samych zainteresowanych jest to ważny sprawdzian.

W szkole w Biskupnicy działa Mały Samorząd Uczniowski, którego opiekunem jest pani Danuta Szymczak. Przez cały rok szkolny kontynuuje się program „Bądźmy grzeczni dla każdego”. W ramach tego programu w każdy piątek  ogłaszano ucznia i uczennicę, którzy byli najgrzeczniejsi w danym tygodniu.. Po podsumowaniu programu wybrano „Damę i dżentelmena roku”.

W oddziałach klas I-III działa również  Klub ekologiczny „Mały Tramp”  pod opieką pani Renaty Waligórskiej, która organizuje różnego typu wycieczki dla naszych najmłodszych.Szkolne Koło Ekologiczne „Zielony Listek”, którego opiekunem jest pani Małgorzata Wojciechowska, organizuje akcję „ Sprzątanie Świata”, jak również współpracuje z Nadleśnictwem w Człuchowie.

Ale nie tylko uroczystościami, dyskotekami i festynami żyje społeczność uczniowska. Wyniki sprawdzianu klas szóstych są zwykle miarą dojrzałości po szkole podstawowej. Zwykle kształtują się one blisko średniej powiatu, a w tym roku wynikiem ponad 23 punktów nawet ją przewyższają.

 
Redakcja
Tomasz Jarczynski     
Ostatnia zmiana
2010-08-06 09:19:09