Nazwa
Przedszkole "Wesoła Kraina" w Wirach  
Ulica
ul. Szreniawska 4  
Kod
62-051  
Miejscowość
Wiry  
Telefon
61 810-65-37  
Fax
61 810-65-37  
Strona www
www.wesolakraina.pl  
Opis

 

PRZEDSZKOLE „WESOŁA KRAINA”  W WIRACH

 INFORMACJE OGÓLNE

 

 

Przedszkole „Wesoła Kraina” usytuowane jest w ustronnym miejscu, na skraju wsi - w malowniczo położonym miejscu wśród pól, pagórków, lasu („Wielkopolski Park Narodowy”) blisko rzeczki Wirynki.

W roku 1950 na wniosek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Poznaniu, postanowiono wybudować nowe przedszkole w Wirach na 70 dzieci

(zaprojektowano budynek o powierzchni użytkowej 1600m z jedenastoma pomieszczeniami, w tym 2 salami do zabaw i zajęć do dzieci, salą gimnastyczną, kancelarią, gabinetem lekarskim, łazienką, kuchnią i pralnią).

Budynek w stanie surowym oddano w roku 1952 i z braku funduszy nie prowadzono dalszych prac budowlanych. Jednak konieczność zaspokojenia potrzeb tutejszej społeczności spowodowała wznowienie prac. Mimo wielu usterek placówka rozpoczęła swoją działalność w roku 1953, natomiast formalnie przedszkole oddano do użytku dnia 21 lipca 1954 r. (na podstawie częściowego odbioru robót).

W 1954r. zawisła groźba zamknięcia placówki z powodu wielu usterek. Po usunięciu wszystkich niedociągnięć Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej przekazało przedszkole do użytku w grudniu 1954 roku.

Od tego czasu placówka przechodziła i w dalszym ciągu przechodzi liczne reorganizacje np.: w roku 1961 Przedszkole wzbogaciło się o schody tarasowe prowadzące do ogrodu, które w roku 2003 zostały odnowione, (podobnie jak balustrady), ogrodzono teren przedszkola, wykonano chodniki i parking, powstała górka saneczkowa, „Wioska indiańska”, „Wiejska chata”, „Miasteczko rowerowe”, pojawiły się nowe sprzęty ogrodowe, a sam budynek został wymalowany, zamontowano nowe okna, drzwi, nowoczesne domofony, oraz centralkę telefoniczną, wyremontowano toalety, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, gabinet intendentki, zaplecze kuchenne, przystosowano poddasze do przechowywania pomocy dydaktycznych i kostiumów.

Można powiedzieć, że w naszym przedszkolu na dzieci i rodziców zawsze czeka wiele niespodzianek. Ostatnią była szatnia dla dzieci oraz dwie sale dydaktyczne na piętrze (z wyposażeniem), toalety przy salach i zaplecze kuchenne na piętrze budynku wraz z windą gastronomiczną a także gabinet logopedy i referenta biurowego prowadzącego sekretariat przedszkola.

Obecnie przedszkole posiada 5 sal do zabaw i pracy z dziećmi, które są przestrzenne i bezpiecznie urządzone, wyposażone w zabawki, pomoce dydaktyczne. W przedszkolu działa kuchnia spełniająca wymagane normy sanitarne, która przygotowuje 3 posiłki dziennie dla 120 dzieci: I i II śniadanie oraz dwudaniowy obiad. Zaplecze kuchenne stanowią: kuchnia (dokupujemy sprzęty i meble ze stali nierdzewnej), obieralnia warzyw, zmywalnia i magazyn do przechowywania suchej żywności. W piwnicy budynku zostało przystosowane pomieszczenie do przechowywania warzyw (magazyn warzyw) oraz pomieszczenie do przechowywania i naświetlania jaj.

Budynek otoczony jest rozległym ogrodem z dużą ilością zieleni, co stwarza dobre warunki rekreacji, a także poznawania przyrody w naturalnym środowisku. Na placu zabaw znajdują się dwie piaskownice, urządzenia do zabaw ruchowych oraz górka saneczkowa, „Wioska indiańska”, palenisko, nad którym pieczemy kiełbaski w trakcie imprez integracyjnych, „Wiejska chata” i „Miasteczko rowerowe” (również korzystają z niego nauczycielki ze szkoły podstawowej w Wirach, która mieści się po sąsiedzku). Wielu rodziców, którzy odbierają dzieci z przedszkola chętnie wstępuje na nasz plac zabaw, aby samemu odpocząć.

Nasze przedszkole zapewnia dzieciom bezpieczeństwo, poszanowanie ich praw, wychowanie i nauczanie przewidziane podstawą programową oraz oferuje dodatkowe zajęcia:

  • bezpłatne - religia (1x w tygodniu - w sumie 2 godz.),

- logopedia (2x w tygodniu - w sumie 10 godz.).

  • odpłatne - rytmika (2x w tygodniu),

- j. angielski (2x w tygodniu),

- warsztaty ceramiczne (1x w miesiącu),

- warsztaty taneczne (1x w tygodniu),

- gimnastyka korekcyjna (2x w tygodniu).

W przedszkolu prężnie działa Rada Rodziców, w skład której wchodzą przedstawiciele rodziców z każdej grupy wiekowej. Spotykają się oni w obecności dyrektora i nauczycielki (przedstawiciela Rady Pedagogicznej), ustalają, jakimi atrakcjami i niespodziankami zaskoczyć dzieci w danym miesiącu. Swoje propozycje konsultują z nauczycielką, która przekazuje je Radzie Pedagogicznej. Rada Rodziców również zakupuje i pakuje okolicznościowe prezenty dla dzieci.

Z pieniędzy Rady Rodziców opłacane są imprezy, teatrzyki, wycieczki i comiesięczne koncerty – nie zbieramy od rodziców dodatkowych funduszy na w/w atrakcje. Harmonogram imprez wywieszony jest na gazetce informacyjnej dla rodziców.

Przedszkole, w miarę potrzeb współpracuje z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Mosinie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Komornikach, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

 

 

Organizacja pracy przedszkola:

Przedszkole „Wesoła Kraina” pracuje 11 miesięcy w roku, w godz. 6.30-17.00. Rok szkolny rozpoczyna się 01 września i trwa do 30 czerwca. Latem przedszkole pracuje w jeden, wybrany miesiąc (wymiennie co roku - lipiec lub sierpień). Przedszkole obejmuje opieką dzieci w wieku 3 – 5 lat.

Posiada 5 oddziałów:

1 oddział : „Pajacyki” – 3-latki ( 24 dzieci )

2 oddział: „Krasnoludki” – 3-latki (24 dzieci)

3 oddział : „Cudaczki” – 4-latki ( 24 dzieci

4 oddział : „Figielki” – 5-latki ( 24 dzieci )

5 oddział: „Śmieszki” – 4-5-latki ( 24 dzieci )

Liczba sal dydaktycznych - 5

Liczba dzieci - 120

Liczba nauczycieli - 10 + 1 (logopeda)

Liczba personelu administracyjnego i obsługowego - 10 + 1

 
Redakcja
Tomasz Jarczynski   Karolina Pomykalska     
Ostatnia zmiana
2012-11-28 07:21:20